Az ülés a lehető legegészségtelenebb pozíció az emberi test számára, amely az evolúció során a felegyenesedett, dinamikus mozgás és a fekvő helyzetben történő pihenés követelményei szerint alakult ki.
Az irodai munkavégzés elterjedésével a legtöbb munkavállaló ebben a testhelyzetben kénytelen a nap nagy részét eltölteni, ami hosszútávú egészségkárosodást eredményezhet. Azonban a tudatosan beépített, mozgással töltött szünetekkel és a helyes testtartásban végzett ülő munkával minimálisra csökkenthetjük a kockázatokat. A helyes testtartásban történő ülés elengedhetetlen feltétele a megfelelően beállítható ergonomikus szék.
Cikksorozatunkban szeretnénk bemutatni azokat az ergonómiai és munkaügyi szempontokat, amelyek mentén a különböző testméretekkel és esetlegesen már meglévő gerincproblémákkal rendelkező felhasználók számára kifejlesztjük az optimális testhelyzetet biztosító irodaszéket.
_____________________
Az európai ember életmódjához évezredek óta hozzátartozik az az ülésmód, amely eltér más kontinensek népeinek kultúrájától, vallásától, szokásaitól meghatározott ülésmódtól. Amíg a japánok sarkukon ülve vesznek részt a teakészítés hosszú szertartásán, az indiai jógik lótuszülésben töltenek el órákat meditálva, addig mi, európaiak még törökülésben sem tudunk mindent „megoldani”, ami a napi teendőinket illeti. Mi az ókori egyiptomi és asszír-babiloni kul- túrából a szék használatát kaptuk örökségül. Ez azt jelenti, hogy a derék és térd 90 fokos szögben hajlik meg ülés közben, mivel az általunk használt székek ókori elődeit is ilyen ülésmódra alakították ki. A zsámoly, az X-lábú, összecsukható, hordozható szék – a mi kempingszékünk elődje – és a trónszék mellett még más széktípusok is használatban voltak náluk. Ez utóbbiak királyi pompával kialakított, arannyal borított társait a fáraók és családtagjaik használták.
Az európai gondolkodásmód, kultúra, vallás, életvitel, munkavégzés, éghajlat, ruházkodás stb. nem indokolta a földön ülést. A történelmünk során kialakult széktípusaink az ókoriakhoz hasonlóan kényelmetlenek, merevek, azaz egészségtelenek voltak. Ám mindaddig nem volt komoly baj ezekkel a bútorokkal, amíg hosszabb időt nem töltöttek benne ülve, amíg az ember tevékenysége: mezőgazdasági munka, lovaglás, utazás, stb. elegendő mozgással járt. Amíg az ember nem töltött el 8-10 órát kényelmetlen faragott széken ülve, addig nem alakultak ki azok az egészségi problémák, amelyek a modern ember foglalkozási ártalmaivá váltak: tartós gerinc-és deréktáji fájdalmak, kéz,-csukló,-tarkó,-nyaki fájdalmak vagy zsibbadás. A modern élet kibontakozásával járó hatalmas adminisztratív terhek késztetik az embert 8-10 órás ülő munkára, amely kiprovokálja a vázizomrendszer súlyos betegségeit. Ez a felismerés készteti kutatásra a tudományt, hogy kényelmes, és kímélő ülést biztosítson a hosszú irodai munkákhoz. Az aktív szék folyamatosan mozgásban tartja az izmokat ülés közben is, megakadályozza az üléssel járó vérkeringési zavarok kialakulását az alsó végtagokban, az izmok merevségét , zsibbadását, fájdalmát. Az ergonomikus székek készülő változatai lehetővé teszik a munkahelyi egészséges életmódot.
A „SmartSeat” márkanév alatt a gerincoszlopot a lehető legkevésbé terhelő, optimális emésztési és keringési folyamatokat az egészséges testtartás révén lehetővé tevő irodaszék fejlesztését tűztük ki célul. Az egyedi mechanikai megoldásnak köszönhetően statikus, de minden irányba fokozatmentesen állítható, (gerincproblémával küzdőknél előre is) dönthető ülőlappal rendelkező, a jelenleg legfejlettebb tudományos eredményeket is figyelembe vevő, ergonomikus pozicionálható irodaszékünk a Széchenyi 2020 Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program keretén belül „Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés” tárgyú VEKOP-2.1.7-15-2016-00145 számú projekt keretében, az EU és Magyarország Kormánya támogatásával valósul meg.
További információ:egész
SmartSeat – az irodai okos szék
SmartSeat – Smart office chair
SmartSeat – Intelligenter Bürostuhl
—
Ezt a tartalmat támogatott formában helyeztük el. A Szerkesztőség.hu tartalom kihelyezéséről és a tartalomszolgáltatásról bővebben itt:
Támogatott tartalom